Preskocit navigáciu

Na pracovnú návštevu Slovenska pricestoval náčelník štábu obrany Španielska


Na pracovnú návštevu Slovenska pricestoval náčelník štábu obrany Španielska

V dňoch 12.- 15. novembra 2023 vykonal admirál Teodoro López Calderón, náčelník štábu obrany Španielska s delegáciou pracovnú návštevu v Slovenskej republike.

V prvý deň svojej návštevy admirál zavítal do výcvikového priestoru Centra výcviku Lešť, kde vrcholila druhá fáza medzinárodného vojenského cvičenia STRONG COHESION 23-2 (Deployex 23). Za účasti podpredsedu vlády a ministra obrany SR Róberta Kaliňáka, českého náčelníka generálneho štábu generálporučíka Karla Řehku a náčelníka generálneho štábu slovenských ozbrojených síl generála Daniela Zmeka, prítomní sledovali spoločný výcvik vojakov zo Španielska, Slovenska a mnohonárodnej bojovej skupiny NATO.

Na cvičení sa zúčastňuje vyše 500 španielskych vojakov s technikou, českí príslušníci MN BG SVK a slovenská 2. mechanizovaná rota martinského 11. mechanizovaného práporu. Španielski a slovenskí vojaci si precvičujú a zlaďujú postupy pri obrane územia Aliancie.
Cvičenie STRONG COHESION preveruje pripravenosť členských štátov Aliancie zabezpečiť prechod jednotiek počas ich stiahnutia sa do domovskej krajiny. V súčasnosti sa podľa ozbrojených síl pri výcviku kladie dôraz na preverenie spôsobilosti podpory presunov jednotiek v rámci členských krajín NATO. Zároveň je to aj kritická požiadavka vedenia Aliancie, ktorá má rozhodujúci vplyv na úspešnosť vedenia bojových operácií.

Počas trojdňového programu sa španielska delegácia presunula na Ministerstvo obrany SR, kde admirála Calderóna prijal náčelník Generálneho štábu OS SR generál Daniel Zmeko. Počas stretnutia sa venovali bezpečnostnej situácii v euroatlantickom priestore.
Na záver stretnutia vyjadrili spokojnosť s priebehom medzinárodného cvičenia a potvrdili presvedčenie, že spojenci budú pokračovať v posilňovaní a zvyšovaní pripravenosti už existujúcich mnohonárodných bojových zoskupení pôsobiacich v rámci východného krídla NATO


Na pracovnú návštevu Slovenska pricestoval náčelník štábu obrany ŠpanielskaNa pracovnú návštevu Slovenska pricestoval náčelník štábu obrany ŠpanielskaNa pracovnú návštevu Slovenska pricestoval náčelník štábu obrany ŠpanielskaNa pracovnú návštevu Slovenska pricestoval náčelník štábu obrany ŠpanielskaNa pracovnú návštevu Slovenska pricestoval náčelník štábu obrany ŠpanielskaNa pracovnú návštevu Slovenska pricestoval náčelník štábu obrany ŠpanielskaNa pracovnú návštevu Slovenska pricestoval náčelník štábu obrany ŠpanielskaNa pracovnú návštevu Slovenska pricestoval náčelník štábu obrany ŠpanielskaNa pracovnú návštevu Slovenska pricestoval náčelník štábu obrany ŠpanielskaNa pracovnú návštevu Slovenska pricestoval náčelník štábu obrany ŠpanielskaNa pracovnú návštevu Slovenska pricestoval náčelník štábu obrany ŠpanielskaNa pracovnú návštevu Slovenska pricestoval náčelník štábu obrany Španielska

Autor: OS SR , Foto: OS SR - Dátum: 15.11.2023
Čítanosť: 833
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share