Kontrola zladenosti družstiev roty bojového zabezpečenia
Dňa 30. septembra 2016 sa uskutočnila kontrola zladenosti družstiev roty bojového zabezpečenia práporu CSS Prešov v priestoroch posádkového cvičiska Ruská Nová Ves.
Družstvá ochrany veliteľskej čaty boli preverované z taktického pohybu po bojisku. Družstvá prekonávali 300 metrový úsek terénu s využitím prískokov a plazenia na časovú normu od vydania povelu na vyrazenie až do doby, kedy v jednotke posledný vojak dosiahne určenú čiaru a pripraví sa na streľbu. Družstvá ochrany plnili aj úlohy z oblasti streleckej prípravy – rozoberanie a skladanie rozobratých zbraní na časovú normu.
Hospodárske družstvá zásobovacej čaty plnili úlohy súvisiace s uvedením poľnej kuchyne do prevádzky na časovú normu podľa hodnotenia prípravy logistických jednotiek. Súčasťou uvádzania do prevádzky bolo rozmiestnenie vozidiel, postavenie prístreškov a zamaskovanie, naplnenie kotlov vodou a zapálenie horákov.
Družstvo veliteľsko-štábneho rádiového vozidla čaty komunikačných a informačných systémov plnilo úlohy zriadenia súpravy rádiových staníc na uskutočňovanie prevádzky na mieste. Výstavba spojovacieho prostriedku R3S zahŕňala postavenie dipólovej antény rádiovej stanice R-130 dlhej 2 x 25 m a „šikmý lúč“, drôtovú anténu rádiovej stanice RF-10 a tyčovú anténu na 11 metrovom stožiari rádiovej stanice R-111. Spojári vynášali, pripojovali a štartovali elektrocentrálu, na rádiovej stanici R-111 nastavovali štyri určené kmitočty a vylaďovali rádiovú stanicu. Ich úlohou bolo aj vyladenie rádiových staníc RF – 10 a R – 130 na určenom kmitočte nastavenie rádiovej stanice R-130 na prevádzku A3A. Na záver bolo vybudované a preskúšané diaľkové ovládanie vysielania a príjem rádiových staníc do vzdialenosti 200 m s pripojením telefónneho prístroja TP-25 s prístavkom TP-25Rd. Družstvo veliteľsko-štábneho rádiového vozidla plnilo aj úlohy maskovania automobilov s využitím maskovacej siete v zarastenom teréne podľa časovej normy na hodnotenie prípravy logistických jednotiek.
Družstvo mobilného spojovacieho uzla čaty komunikačných a informačných systémov budovalo linkové vedenie dlhé 6 km so štyrmi prechodmi cez komunikácie z toho 2 km vedenia bolo nutné vytvoriť na prírodných podperách. Po zriadení linkového vedenia LK-6 na časovú normu sa uskutočnila skúška funkčnosti vedenia pomocou telefónnych prístrojov.
Kontrola zladenosti družstiev preverila riadiace schopnosti veliteľov družstiev a u všetkých príslušníkov družstiev boli preverené schopnosti spolupracovať na plnení odborných úloh. Zadané úlohy boli splnené na veľmi dobrej úrovni.