Pohľad pod pancier Leoparda
405. opravárenský prápor Martin sa stal prechodným domovom pre účastníkov dvoch kurzov dielenských špecialistov na tank Leopard 2A4 zo štyroch útvarov ozbrojených síl. Pod vedením nemeckých odborníkov Rheinmetall Landsysteme sa od 8. apríla do 21. júna oboznámili s podvozkom a vežou tanku.
Účastníkmi kurzu boli vybraní príslušníci 14. tankového práporu Trebišov, 405. opravárenského práporu Martin, Základne výcviku a mobilizačného doplňovania Martin a 20. práporu logistiky Prešov. Hádam najpovolanejší hodnotiť prínos oboch častí kurzov je veliaci poddôstojník opravárenskej čaty 14. tankového práporu Trebišov rotmajster Roman Kelbel. Rodák z Košíc sa zúčastnil na prvom kurze zameranom na podvozok tanku aj druhého, kde sa oboznámili s tankovom vežou. Priamo v Nemecku sa bol na druhom kurze s vodičmi Leopardov aj ako prekladateľ. Predtým vo svojej vojenskej kariére získal bohaté skúsenosti z tanku T- 72. Oba kurzy boli podľa neho výborné, ale predsa len ten vežový bol oveľa náročnejší na zvládnutie. Veď práve vo veži je srdce tanku: elektronické, hydraulické, optické a zbraňové systémy. „Porovnávať tanky T-72 a Leopard 2A4 sa vlastne dosť dobre ani nedá. Hoci oba vznikli v približne rovnakom období. Na prvom vozidle je síce automatické nabíjanie, ktoré uľahčuje prácu osádke, ale na druhom je neporovnateľne pokročilejšia elektronika, zbraňové a zameriavacie systémy,“ hovorí rotmajster Kelbel. A po chvíli dodáva: „Veľký rozdiel je aj v priestore samotnej veže. V T-72 je dosť stiesnený, v Leoparde oveľa väčší, umožňujúci lepšiu prácu osádky.“
Desiatnik Patrik Tatarka mechanik – špecialista 405. opravárenského práporu Martin sa na kurze zameranom na podvozok tanku dozvedel mnoho nového. Hovorí, že asi najviac ich v priebehu kurzu oslovila rýchlosť a ľahkosť ako sa demontuje z vozidla motor. „Po skúsenostiach s T-72 sme niečo také veru nečakali. Išlo to naozaj rýchlo, vybrali sme ho za menej ako 30 minút. Klobúk dole!“ Súhlasí s ním aj zástupca veliteľa družstva opráv pásovej techniky 14. tankového práporu Trebišov čatár Tomáš Fedor. Len dodáva, že treba mať k dispozícii portálový žeriav o nosnosti minimálne 6,5 tony ako je v Martine. V Trebišove majú zatiaľ k dispozícii len do 3,2 tony...
Ďalší z martinských opravárov veliteľ pracoviska opráv výzbroje čatár Peter Záborský tak isto kvituje kurz a prístup inštruktorov, ale zároveň pripomína: „Bude dôležité, aby sme v budúcnosti zostali v priamom kontakte s technikou, lebo človek bez neho veľmi rýchlo zabúda naučené.“ Starší elektromechanik družstva opráv výzbroje, 20. práporu logistiky Prešov slobodník Michal Sabol bol účastníkom kurzu na vežu. Podľa neho bol kurz oveľa zaujímavejší, no aj náročnejší ako všetky, na ktorých sa doteraz zúčastnil. „Ale na rozdiel na rozdiel od T-72 sú k nemu aj všetky potrebné pomôcky, kontrolné systémy, a náradie. Veža Leoparda je priestrannejšia nielen pre osádku, ale aj pre nás opravárov. To je výhoda.“ Jeho kolega z útvaru starší mechanik – špecialista desiatnik Miroslav Tomčík pripomína, že tankový prápor patrí pod ich brigádu a preto musia vedieť urobiť základné opravy na všetkej technike, ktorú má. Teda aj tankoch Leopard 2A4.
Na oboch častiach kurzu boli prítomní skúsení nemeckí špecialisti. Klaus v prípade kurzu na vežu má za sebou bohaté 30-ročné skúsenosti z pôsobenia v Bundeswehri na technických pozíciách. „V tejto pozícii pôsobím v mnohých krajinách, ktoré majú vo výzbroji tanky Leopard. Preto môžem hodnotiť. Účastníci kurzu boli dobre pripravení, snažili sa všetko čo najskôr pochopiť. Boli dobre motivovaní. Problém je, že všetky montážne zostavy sú v angličtine a testovací systém má nemecké skratky. To zvyšuje nároky. Napriek tomu chlapci pracovali veľmi dobre, som s nimi spokojný.“
Veliteľ 405. opravárenského práporu Martin podplukovník Dušan Suržin konštatuje: „Snažili sme sa vytvoriť v priestoroch nášho útvaru čo najlepšie podmienky pre oba kurzy. Veď jeho súčasťou boli aj naši príslušníci. Kurzy sme všestranne zabezpečovali po logistickej stránke. Teší ma, že máme pozitívne ohlasy z nemeckej strany aj od účastníkov kurzov z útvarov.“