Taktické cvičenie s bojovou streľbou
Samohybný delostrelecký oddiel plnil v dňoch 23. až 25. októbra 2018 v Centre výcviku Lešť hlavnú výcvikovú úlohu v roku 2018 a to vykonanie Taktického cvičenia s bojovou streľbou 1. palebnej batérie a prieskumného družstva.
Veliteľ oddielu podplukovník Roman Bobaľ začal cvičenie 22. októbra nástupom, na ktorom cvičiacej jednotke predstavil jednotlivé úlohy, ktoré sú pred ňu kladené a zaželal jej veľa úspechov pri ich plnení. V závere svojho vystúpenia predstavil kontrolnú skupinu, ktorá dohliadala na priebežné plnenie úloh cvičenia v jeho jednotlivých fázach.
1. palebná batéria a prieskumné družstvo pod velení kapitána Jaroslava Kriša plnila úlohy palebnej podpory 2. mechanizovanej brigády v obrane nepriamou paľbou, rozdelenej do troch fáz. V prvej fáze prešli delostreleckou proti-prípravou na ničenie nepriateľa v hĺbke jeho zostavy. V druhej fáze jednotka plnila úlohy delostreleckého ničenia nepriateľa v hlavnom priestore boja. A v poslednej tretej fáze cvičiaci plnili úlohy delostrelecké ničenie nepriateľa pri vedení protiútoku.
Pripravenosť a zladenosť jednotky sa rozhodlo preveriť aj počasie, počas troch dní 130 profesionálnych vojakov a 32 kusov vojenskej techniky prešlo zaťažkávacou skúškou v podobe jasnej a zamračenej oblohy, prachu a blata, silného vetra, dažďa, mrazu a nakoniec aj hmly.
Výraznou zmenou, a podľa veliteľa oddielu podplukovníka Romana Bobaľa aj krokom do 21. storočia, je systém riadenia paľby oddielu DELOSYS. Počas plnenia 7 palebných úloh s ostrou muníciou prebiehala dátová komunikácia medzi prieskumným družstvom, veliteľom batérie a palebnými družstvami, vďaka systému riadenia paľby. Čas od zistenia polohy nepriateľa delostreleckým prieskumom, až po splnenie palebnej úlohy sa tak výrazne skrátil, čo napomáha pri zvyšovaní efektivity účinnej paľby. A práve o tento systém riadenia paľby sa zaujímal Zástupca veliteľa 2. mechanizovanej brigády plukovník Ing. Norbert Hrib, ktorý michalovských delostrelcov navštívil priamo v priestore výcviku.
V priebehu cvičenia si delostrelecký prieskum vyskúšal pozorovanie ničenia cieľa nielen zo zeme, ale aj zo vzduchu. Pri plnení dvoch palebných úloh spolupracovala posádka vrtuľníka UH-60 Black Hawk z Vrtuľníkového krídla Prešov. Priamo z jeho paluby, delostrelecký prieskum hlásil dopady delostreleckých granátov. Na podporu zabezpečenia spojenia bola od Základne nasaditeľných komunikačných a informačných systémov z Ružomberka, pre potreby delostreleckého oddielu, vyčlenená osádka Veliteľsko-štábneho rádiového vozidla. V závere taktického cvičenia veliteľ oddielu poďakoval všetkým účastníkom cvičenia a vysoko zhodnotil prínos podporných zložiek pre splnenie samotnej úlohy. Cvičenie zároveň preverilo jednotku pred vyslaním na medzinárodné cvičenie Dynamic Front 2019 v Poľsku.