Preskocit navigáciu

Sústredená príprava strelcov-špecialistov/operátorov


Sústredená príprava strelcov-špecialistov/operátorov

V termíne 19. - 22. júna 2023 prebiehala v priestoroch VVP Kamenica nad Cirochou sústredená príprava strelcov-špecialistov/operátorov BVP-1, BVP-1K a BPsV ako aj inštruktorov ZaVaMD. Prípravy sa zúčastnili strelci-špecialisti/operátori z 21. a 22. mechanizovaného práporu 2. mechanizovanej brigády, 1. mechanizovanej brigády a inštruktori Základne výcviku a mobilizačného doplňovania. Riadiacim zamestnania bol veliteľ 21.mpr podplukovník Peter Hlebaško.

Cvičiaci absolvovali prípravné cvičenie na tému 4 z BVP-1 - Streľba z palebných postavení rôznymi zbraňami (lafetovaný guľomet PKT 7,62mm, hlavný kanón 2A28 73mm a PTRS 9M14M “Maljutka”) na pohybujúce sa a miznúce ciele. Medzi hlavné učebné ciele patrilo zdokonalenie návykov a zručností strelcov a inštruktorov v obsluhe zbraňového systému a streľbe na pevné ciele, vycvičiť strelcov v navádzaní PTRS na pevné ciele ako aj preverenie plnenia časových noriem pri obsluhe zbraňového systému.

Riadiaci zamestnania podplukovník Hlebaško sa k príprave vyjadril: “Viac ako polovica všetkých cvičiacich sú na funkciách strelcov noví alebo veľmi krátky čas. Samotná streľba ukázala rozdiely medzi skúsenými a novými strelcami. To malo za následok aj to, že tretina vystrelených PTRS zlyhala. Plnenie cvičenia streľby z palebných postavení rôznymi zbraňami na pohybujúce sa a miznúce ciele predstavuje z môjho pohľadu vyvrcholenie výcviku strelcov. Navyše PTRS 9M14M majú možnosť vystreliť a navádzať iba raz ročne a to počas tohto zamestnania. Celkovo hodnotím, že stanovené ciele sústredenej prípravy boli splnené.”


Sústredená príprava strelcov-špecialistov/operátorovSústredená príprava strelcov-špecialistov/operátorovSústredená príprava strelcov-špecialistov/operátorovSústredená príprava strelcov-špecialistov/operátorovSústredená príprava strelcov-špecialistov/operátorovSústredená príprava strelcov-špecialistov/operátorov

Autor: Sek vel.PS , Foto: 21.mpr - Dátum: 30.06.2023
Čítanosť: 1222
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share