Hlavný obsah stránky

Dňa 29. augusta 2015 sa ako každoročne konal pietny akt a slávnostné zhromaždenie pri príležitosti 71. výročia Slovenského národného povstania. Oslavy sa už tradične konali pri Pamätníku SNP v Banskej Bystrici.

Hlavným organizátorom podujatia je Múzeum SNP Banská Bystrica s cieľom pripomenúť si 71. výročie významnej dejinnej udalosti, ktorou je Slovenské národné povstanie, kedy 29. augusta 1944 povstal národ proti fašistickej okupácii počas 2. svetovej vojny

Oslavy v Banskej Bystrici odštartovali preletom skupiny lietadiel L-39, L-159, HAWK a stíhacích lietadiel MiG-29. Profesionálni vojaci prispeli do programu statickými a dynamickými ukážkami. Nechýbal ani výsadok padákových odborníkov letectva vzdušných síl.

„Príslušníci vzdušných síl sa vždy hrdo hlásili o odkazu našich predkov, preto s rešpektom a úctou udržiavajú a rozvíjajú tradície slovenského vojenského letectva,“ hovorí brigádny generál Miroslav Korba.

Na oslavách v Banskej Bystrici sa zúčastnil aj prezident SR a hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini, predseda vlády SR Róbert Fico, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Milan Maxim.


  • Autor: npor. Martina Paľuvová
  • Foto: MO SR - Ivan Kelement